Gaziantep Mutfağı, Şirehan Otel İle Dünya'ya Kapılarını Açıyor..

“Gaziantep mutfağı, Türkiye'nin ve Dünya'nın mutfaklarına giriyor”

Sahan Şirehan’da Türkiye’de yeni bir ilk gerçekleştirilerek Türkiye’nin en ünlü şeflerinden oluşan bir gruba Tahir Tekin Öztan tarafından Gaziantep Yemekleri uygulamalı olarak tanıtıldı. Ünlü şeflerin katıldığı derslerde Gaziantep mutfak kültürünün bütün incelikleri Türkiye’nin ünlü şeflerine anlatan Tahir Tekin Öztan “Yurt içi ve yurt dışından Gaziantep mutfağını tanımak için turlarla Gaziantep’e gelen gurmelere ve ünlü şeflere Gaziantep mutfağını anlatıyoruz. Sahan Şirehan’ın mutfağının kapılarını bu amaç için okul gibi açtık” dedi

Gurme Turları kapsamında ilk eğitimin verildiği Sahan Şirehan’da ünlü şeflere Bulgurlu Pancar Dolması, Antep Dolması, Yoğurtlu Patates, Patates Çorbası, Başpınar Salatası, Yarpuz Salatası, Manş Piyazı, Turp Salatası,  Lahmacun ve Katmer yapımı öğretildi.   Sahan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Tekin Öztan ünlü şeflere Gaziantep mutfağından örnek yemekleri yaparak anlattı. Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Sahan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Tekin Öztan “Gaziantep’te dünyadaki ilklerden birini gerçekleştiriyoruz. Şirehan’da biz Gaziantep’imizi Gurme Kenti yapacağız. İnsanların buraya gelmesi için bir neden oluşturuyoruz. Misafirlerimize, Gaziantep’in güzel yemeklerini yedirdikten sonra, mutfağa sokup kendilerine o yemeklerin nasıl yapıldığını anlatıyoruz. Bu da çok büyük ses getirdi. Biz yalnızca amatörlerle, ev hanımlarına, hobi olarak bu işi yapanlara değil, Türkiye’nin en ünlü şeflerine, Gaziantep mutfağı ile ilgili bilgiler verdik. Birlikte yemekler yaptık. 4 saat içerisinde bütün yemeklerimiz yaptık. Ben eminim ki döndüklerinde kendi mecralarında bunu kullanacaklar. Bu da hem bizim şehrimiz, hem de Türk Mutfağı adına çok güzel bir başlangıçtır. İnşallah bunun devamı gelir ve bütün şehirlerimize yayılır. Böylelikle Türk Mutfağı’nı dünyaya tanıtmış oluruz. Bu yaptığımız şey sürekli olacak. Bundan sonraki aşamada İtalya’dan, Brezilya’dan Amerika’dan ve Türkiye’nin bütün şehirlerinden misafirlerimiz gelecek. Bence çok başarılı bir proje oldu. Gaziantep insanı, bundan sonra sadece yemek yemeye değil, yemek yapmaya gelecekler. Bugün San Francisco’dan, Amerika’dan insanlar gelip, kendi mönülerine bizim pazı sarmamızı, Urfa Kebabımızı koyduklarını gördüm. Bu beni çok mutlu etti. Hem Türkiye’mizin hem de Gaziantep’imizin reklamı olmuş oldu. Yaptığımız iş, amacına ulaşıyor. Bu da bizi mutlu ediyor. Yani bizim yemeklerimiz çok iyidir deyip oturmayacağız. Bizim yemeklerimizin iyi olmasını yalnız Anteplilerin bilmesi yetmiyor. Antep dışındaki insanlara, bunları bizim anlatmamız lazım. Bu yaptığımız iş de bunun en güzel yoludur.”dedi.

Sahan Mutfak Akademisi İlk sertifikalarını ünlü şeflere verdi.

Gurme Turizmi kapsamında Gaziantep’e gelen Türkiye’nin en ünlü şeflerine, Gaziantep yemekleriyle ilgili aldıkları eğitimin ardından düzenlenen törenle Sahan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Tekin Öztan tarafından sertifikaları verildi. Böylece Sahan Mutfak Akademisi  ilk kez düzenlenen Gurme Turizmi kapsamındaki bir eğitimin ardından katılımcıları resmi sertifika vermiş oldu. Eğitimlerin önümüzdeki dönemlerde de süreceği ifade edildi.

Resimler

Büyük resmi görmek için resmin üzerini tıklamanız yeterlidir..