2. ULUSLARARASI ŞİRE FESTİVALİ TEŞEKKÜR YAZISI

25 Eylül Perşembe günü başlangıç yapılan 2. Ululararası Gaziantep Şirehan Yiyecek ve İçecek Festivali’ni sonlandırdık.

Beklentinin üzerinde gerçekleşen katılımla gurulandığımız festival sayesinde güzide şehrimize yaptığımız katkı bizim için kıvanç kaynağı olmuş, önümüzde dönemlerde Gaziantep’in kültür başkenti olabilmesi adına yürüteceğimiz çalışmalar için bizlere güç vermiştir.

Cuma günü Başbakan Yardımcısı Sayın Yalçın Akdoğan’ın, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Sayın Erdal Ata ve kurucumuz Sayın Tahir Tekin Öztan’ın düzenlediği basın toplantısında şehrimizin kültürel değerlerinin yaşatılması ve potansiyel turizm gücünün sağlanması gerektiği üzerinde duruldu. Öztan’a teşekkür eden yöneticilerimize ardından plaket ve çeşitli hediyeler sunuldu.

Uluslararası katılımcılarımıza sunulan şehir turu çerçevesinde, şehrimizin tarihi ve popüler mekanları tanıtıldı. Bu kapsamda ilk olarak İslam ve Bilim Müzesi ziyaret edilirken, ziyaretimize Gaziantep Şahinbey Belediye Başkanı Sayın Mehmet Tahmazoğlu eşlik etti. Müzenin ardından Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi gezildi. Akşam saatlerinde Şirehan Oteli’inde Ülkeler arası Yemek Workshop veya Ülkelerine özgü Yöresel Yemek Show düzenlendi. Akşam yemeğinin hemen ardından gerçekleştirilen Kına Gecesi Konsepti’yle katılımcılarımız yöresel ezgi ve folklör oyunlarıyla eğlendi.

Cumartesi günü Gaziantep’in simgelerinden biri olan ve unutulmaya yüz tutmuş şire kültürünü yaşatma gayreti içinde yine tüm katılımcılarımızla bağ bozumuna gidilerek üzüm toplandı ve şire yapımı için bu üzümler hazır hale getirildi. Burada tamamen yöresel ürünlerle hazırlanan kahvaltı değerli katılımcılarımıza sunuldu. Otele dönüşle birlikte organizasyonumuzun koordinatörü yazar Sayın Ahmet Ümit’in samimi ve yoğun çabalarına karşılık olarak Ahmet Ümit adına Müze Oda olarak isminin verilmesi töreniyle etkinlik devam etti.

Avluda şire yapımı ve yaklaşık 100 çeşit yöresel yemeğin sunumu ile tadımı gerçekleştirildi. Etkinlik esnasında katılımcılarımız folklör ekibinin sahnelediği halk oyunları ve canlı müzikle coştu. Akşam saatlerinde organize edilen Gala Gecesi ile Sayın Mehtap Meral ve Orkestrasının ortaya koyduğu performansla katılımcılarımıza unutulmaz bir gece yaşatmanın mutluluğu içindeydik.

Festivalimizin son günü olan 28 Eylül Pazar günü ise, Yöresel Antep Kahvaltısı ile etkinliğimiz sona erdi.

Böylesine ciddi ve yüksek beklentilerin üzerinde olduğu görülen yoğun ilgi ve şehrimizin unutulmaya yüz tutan kültürel değerlerine, eşine az rastlanır tarihine ve turizm potansiyeline sağladığımız katkı Sahan Ailesi olarak bizde, emsalsiz bir sevinç kaynağı oluşturmakla kalmamış, festivalin geleceği açısından azim oluşturmuştur. Sınırlarımızın dışından yurdumuza festivale katılım sağlamak için gelen tüm profesyonellerimize, değerli misafirlerimize ve mülki amir ile yerel yöneticilerimize ve tabi ki Gaziantep’in kıymetli halkına teşekkürü bir borç biliriz.