ŞİREHAN OTEL - HER HAKKI SAKLIDIR © 2013

İçişleri Bakanı Güler Şirehan Otel'i Ziyaret Etti.İpekyolu üzerinde bulunan en büyük Kervansaray olma özelliğiyle dikkat çeken Şirehan'da incelemeler yapan İçişleri Bakanı Muammer Güler, iş adamı Tahir Tekin Öztan'ı kutlayarak Şirehan'ın büyüleyici bir yapıya sahip olduğunu ve ülke turizmine önemli katkılar sağlayacak nitelikte bulunduğunu belirtti.


Şirehan'ın Gaziantep ticaretinde bir borsa görevi gördüğünü de belirten İçişleri Bakanı Güler "Tarihi dokumuzun turizme ve ekonomiye kazandırılması kadar korunarak gelecek nesillerimize, aktarılması da önemlidir. Şirehan Gazinantep'te tarımsal ürünlerin borsası gibi işlev gören tarihi bir mekândı. Bu muhteşem yapı bu gün aslına uygun hale getirilerek turizme başarıyla kazandırılmıştır" dedi. Çeşitli incelemelerde bulunmak için Gaziantep'e gelen İçişleri Bakanı Muammer Güler restorasyonu tamamlanan ve geçtiğimiz günlerde kapılarını konuklarına açan tarihi Şirehan'la ilgili Tahir Tekin Öztan'dan bilgi aldı.

Gaziantep'in geçmiş dönemlerdeki en önemli ticaret merkezleri arasında yer alan ve en büyük iç avlulu hanı olma özelliği gösteren Şirehan Hotel'de incelemeler yapan İçişleri Bakanı Muammer Güler, restorasyonu gerçekleştiren ve işlevine uygun bir iş kolunda dünyanın hizmetine açmayı başaran Tahir Tekin Öztan'ı kutladı. Uzun yıllar Gaziantep Valiliği yapan İçişleri Bakanı Muammer Güler tarihi yapıların korunması ve gelecek nesillere aktarılması için görev yaptığı her ilde önemli başarılara imza atmış, Zeugma Kazılarıyla sular altında kalan antik kentin önemli bir bölümünün kurtarılmasını sağlamış, ilk kez Gaziantep Kale kazılarının başlatılmasının startını vererek kale üzerinde bilimsel çalışmaların başlamasında öncülük yapmıştı.

Şirehan Hotel'de incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Muammer Güler aslına uygun restore edilerek yok olmaktan kurtarılan yapının İpek Yolu üzerindeki en önemli kültür abideleri arasındaki yerini aldığını belirtti.

Şirehan'ın Gaziantep ticaretinde önemli bir yer kapladığına dikkat çeken İçişleri Bakanı Muammer Güler " Gaziantep ticaretinin ve sanayisinin geçmiş dönemlerdeki merkezi olan Şirehan adeta bir borsa gibi işlev görür ve tarımsal ürünlerin büyük bir bölümü burada satılırdı.''

Tarihi yapının korunması ve işlevine uygun bir iş kolu olan konaklama amaçlı kullanılması Türkiye'deki diğer hanlar ve benzeri yapılar için büyük örnek oluşturmaktadır.

Gerçekten Gaziantep için olduğu kadar ülkemiz içinde önemli bir eserin yok olmaktan kurtarılarak gelecek nesillere aktarılması çok önemlidir. Tahir Tekin Öztan yakinen tanıdığım Gaziantepli girişimcilerden birisidir.

İstanbul 'da markalaşmayı başararak Gaziantep 'e dönmüş ve doğduğu kente bu yolla vefa borcunu ödemiştir. Kendisini yürekten kutluyorum. Gaziantep yeni ve güzel bir mekâna kavuştuğu gibi geçmişin geleceğe aktarılmasında da önemli bir rol üstlenilmiştir. Burada elbette Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Asım Güzelbey 'i de yürekten kutluyorum. Kültür yolu üzerinde yer alan antik dokunun yeniden hayata dönmesinde ve ekonomiye katma değer kazandırmasında önemli rol oynamış, gerek hanlar ve diğer yapılar gerekse Eski Antep Evlerinin restorasyonunda önemli başarılar elde etmiştir. dedi.

Resimler

Büyük resmi görmek için resmin üzerini tıklamanız yeterlidir..