ŞİREHAN OTEL - HER HAKKI SAKLIDIR © 2013

ŞİREHAN'IN TARİHÇESİ

Şirehan Otel

“Allah mübarek etsin, güzel, gönül çeken, yüksek bir han oldu.
Nice yüksek er ona tenezzül etseler, yani konup göçseler yakışır.
O, elbette hem hayırlı, hem uğurlu olur.
Çünkü Abdülmecit Han’ın zamanında yapılmıştır”

Şair Hasırcı Zade Hacı Mehmet Ağa Şire Han’ın kuzey kapısı üzerindeki kitabede yazdığı şiirde işte böyle anlatıyor…

Şire han, 1885 yılında Halep Valisi Cemil Paşa’nın emriyle halktan alınan vergilerle inşa ettiği, vergi veremeyen halkın inşaatında çalıştığı, çalışamayanların ise han bitimine kadar gelip dualar ettikleri han Osmanlı mimarisinin de en güzel örneklerinden biridir.

Kesme taştan inşa edilmiş iki katlı hanlar gurubundan olan hanın çok sayıda odası ayrıca bir de ahırı bulunmakta. Yapı olarak handan çok kervansaray görünümündeki hanın doğu, batı ve kuzey yönündeki üç kapından avluya girilmekte, avlunun dört yanından merdivenlerle üst kata çıkılmaktadır. İkinci katta sofa ve kemerli revakların arkasında odalar sıralanmış. Hanın üç cephesinde yer alan kitabelerden yapı hakkında bilgi edinmek mümkün. Diger hanlardan ayıran özelliği ise üç cephesinde anıtsal taç kapıların yer alması. Kare planlı olan han, kervansaray işlevinde yapılmış ve uzun yıllar bu şekilde hizmet etmiştir.

Şirehan İpek yolunun üzerinde ve Gaziantep’ten Kore’ye kadar uzanan en büyük Kervansaraydır. Gaziantep, Uygarlıkların doğduğu Mezopotamya ile Akdeniz arasında yer alan Anadolu'nun ilk yerleşim alanlarından biridir. İpek Yolu üzerinde bulunması, tarih öncesi çağlardan beri insan topluluklarına yerleşim yeri olmasının yanı sıra Gaziantep’in ekonomik ve kültürel zenginliğini arttırmıştır. Gaziantep’te XX. yüzyılın başlarında otuz bir han bulunmasına karşın çok azı günümüzde varlığını sürdürmektedir.

Restorasyon çalışmalarına geçtiğimiz dönemlerde başlanan Şirehan gelecek nesillere güvenle intikal edebilecek bir niteliğe gelmiş ve işlevine uygun olarak konaklama merkezi olarak 2013 Mayıs ayında hizmete girmiştir. 111 oda ve 200 yatak kapasitesi, 1 kral dairesi, 10 özel oda, 2 junior suit ve 5 ayrı toplantı ve a 1 adet balo salonuna sahip olan Şirehan Hotel 2’şer bin metre kareden oluşan iki avlusuyla yaz düğünleri ve balolarıyla kokteyller için de önemli bir mekan olma özelliğini taşıyor.

Duyurular

28 Oca 2015 : Şirehan Ünlü Pop Sanatçısı İzel’i Ağırlayacak

İpek Yolu üzerindeki en büyük kervan saray olma özelliğiyle son dönemlerde iş ve ... Daha Fazla Bilgi

18 Ara 2014 : Edebiyat ve Sinemanın Devleri Şirehan'da Buluştu

Uluslararası Zeugma film festivaline katılmak üzerine gelen sinema dünyasının ün ... Daha Fazla Bilgi

17 Ara 2014 : Kadir İnanır Tahir Tekin Öztan’la sanat için el sıkıştı

Türk sinemasının ünlü oyuncusu Kadir İnanır, Uluslararası Zeugma Film Festivali’ ... Daha Fazla Bilgi