GAZİANTEP

Gaziantep'e gidince neler yapılabilir ?

ŞİREHAN OTEL HAKKINDA

Şirehan Otel

Şirehan Otel Sanal Tur için tıklayın.

GAZİANTEP’TE GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER


Müzeler ;

Gaziantep Arkeoloji Müzesi (Dünyanın 2. en büyük mozaik müzesi) (....km)
Hasan Süzer Etnografya Müzesi (....km)
Medusa Cam Eserleri Müzesi(....km)
Emine Göğüş Mutfak Müzesi(....km)
Gaziantep Kalesi(....km)
Rumkale(....km)


 

Gaziantep Hayvanat Bahçesi,

 

100 dönümlük alana kurulmuş Türkiye'nin ve Ortadoğu'nun alan olarak birinci, Dünya'nın üçüncü, Avrupa'nın ikinci en büyük hayvanat bahçesi.

 

Camiiler, Türbeler, Kiliseler :

1860 yılında Fransız Misyonerler ve III. Napolyon’un yardımıyla inşa edilen Kendirli Kilisesi görülmeye değerdir. Merkezde bulunan St. Mary Kilisesi bugünkü adı ile Kurtuluş Camii 1873 - 1892 arasında Sarkis Balyan tasarımına göre taş ustası Sarkis Taşcıyan tarafından inşa edilmiştir.

Gaziantep' te, yol çalışması sırasında tesadüf eseri ortaya çıkarılan Aziz Pedros Kilisesi 1723 yılında inşaa edilmiştir, bugün Ömer Ersoy Kültür Merkezi adı altında müzeye dönüştürülmüştür.

İle yer alan Ökkeşiye Hazretleri, Yuşa Peygamber ve Pirsefa Hazretleri Türbesi görülmeye değer turizm çekim merkezleridir.


Hanlar :

Tarihi İpek Yolu güzergahında bulunan Gaziantep’te bu dönemden kalma pek çok han ve kervansaray bulunmaktadır. Tuz Hanı, Şire Hanı, Tütün Hanı, Hışva Hanı, Mecidiye Hanı, Emir Ali Hanı, Anadolu Hanı, Kürkçü Hanı, Belediye Hanı, Elbeyli Hanı, Yeni (Yüzükçü) Han, Hacı Ömer Hanı ve Millet Hanı önemlileridir.

 

1998 yılında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına başlanılan ve 2002 yılında tamamlanan Doğal Hayatı Koruma Alanı ( Hayvanat Bahçesi ) şu anda Türkiye'nin en geniş alanına sahip ; Avrupa 'da ise belirli bir sıralamaya girmiş görülmeye değer bir yerdir.